Balkan ülkeleri turu

SAĞLIK

Bölgenin iyi restaurantlarında ve otellerde alınacak yemeklerde, sağlığınızı tehdit edecek bir durum ile karşılaşılacağını düşünmüyoruz. Buna karşın grupla birlikte olmadığınız anlarda yeme-içme konusunda dikkatli olmanızı, kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda muz, ananas gibi kabuğusoyulabilenmeyveler yemenizi öneriyoruz.

Zengin Tarihi ve Doğal Güzellikleriyle

GÜNDÜZ UÇUŞLU VİZESİZ UÇAKLA. BALKAN TURU

MAKEDONYA–ARNAVUTLUK–KOSOVA-KARADAĞ–BOSNA-HERSEK–SIRBİSTAN

 • 5* ve 4* OTELLERDE KAHVALTI ve AKŞAM YEMEĞİ DAHİL KONAKLAMA 
 • Sun Express Hava Yolları Aktarmasız Uçağı ile.İzmir-Saraybosna-İzmir ! 
 • Ülke Şehir Giriş Ücretleri ve Turist Konaklama Vergileri Kültür ve Şehir Gezi Ücretleri Dahil !
 • Sürpriz Maliyetler Olmaksızın !
 • ÜSKÜP’te 2 Gece Konaklama ile…
 • Ohri’de Makedon, Saraybosna’da Boşnak Gecesi Dahil !
 • KOTOR’DAN PERAST’A TEKNE KEYFİ İLE GEÇME İMKANIYLA.
 • Doğa Harikası Gölü ve Orta Çağ’dan Kalma Kiliseleriyle; MAKEDONYA
 • Osmanlı Mimarisi ve Tarihi Köprüleriyle; BOSNA-HERSEK
 • Adriyatik Manzarası, Tarihi Kent ve Surlarıyla; KARADAĞ
 • Tarihi Kaleleri ve Canlı Gece Hayatıyla; SIRBİSTAN
 • Osmanlı Dönemi Taş Evleri ve Camii’leriyle; ARNAVUTLUK
 • Tarihi Priştine ve Prizren Kentleri ile; KOSOVA
 • 8 Gün - 7 Gece 
 • 16-23 Haziran (Bayram) DOLDU | 30 Haziran-7 Temmuz | 7-14 Temmuz DOLDU 28 Temmuz-4 Ağustos DOLDU |    18-25 Ağustos | 1-8 Eylül | 29 Eylül-6 Ekim

UÇUŞ SÜRELERİ

İzmir - Saraybosna 1 sa 55 dk, Saraybosna - İzmir 1 sa 50 dk

Tur Programı

1. Gün: İZMİR – SARAYBOSNA – MOSTAR

Sabah saat 9:30’da İzmir Adnan Menderes Hava Limanında buluşarak Check-in ve bagaj işlemlerimizi tamamlayarak Sunexpress Hava Yolları’na ait XQ 826 sefer sayılı uçağımız ile saat 11:15’te Aktarmasız (direkt) uçuşumuzu gerçekleştiriyor ve yerel saat ile 12:10‘da Butmir Saraybosna Uluslararası Havaalanına varıyoruz. Bagajlarımızı alıp pasaport ve gümrük işlemlerimizi tamamlayarak, bizi bekleyen otobüsümüz ile son gün doyasıya gezeceğimiz Saraybosna’ya yeniden gelmek üzere Balkanların Sembolü haline gelmiş olan köprüsüyle ünlü Mostar’a hareket ediyoruz. Neretva Nehri üzerinde bulunan, 1557–66 arasında Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin’in inşa ettiği, ancak 1993’te Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004’te Türkiye’nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Mostar Köprüsü ile turumuza başlıyoruz. Eski Hamam, Koski Mehmet Paşa Camii, Kuyumcular Çarşısı’nı görerek serbest zaman veriyoruz. Eğer çok şanslıysak bahşiş ve kendisini ispat etmek için, ünlü köprüden atlayışlar yapan gençleri görebileceğimiz Mostar’da sezon yoğunluğuna göre Alperenler Tekkesiyle nam salmış ve gezeceğimiz Blagay’daki otelimize gidiyor akşam yemeklerimizi alarak yerleşiyoruz.

*Akşam yemeği konakladığımız otelimizde alınacaktır. Fiyata Dahildir! *Öğle Yemeği, gezi esnasında serbestçe yolda alınacak olup fiyata dahil değildir.

2. Gün: MOSTAR–BLAGAJ (Sarı Saltuk –Alperenler Tekkesi)-PERAST-KOTOR-BUDVA-İŞKODRA

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, Avrupa’nın en hızlı su çıkış kaynağına sahip olan Buna Nehri’nin kenarındaki Sarı Saltuk Tekkesi’ni (Alperenler Tekkesi) görmek üzere Blagaj’a gidiyoruz. Doğal güzellikteki çevresiyle dikkatleri üzerine çeken ve 1465’te Osmanlıların eline geçtikten sonra kurulan tekke, Bosna’nın yerel halkı olan Boşnakların hızla Müslümanlığı seçmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Buradaki etkileyici gezimizi tamamlayarak, bir sonraki gezi durağımız olan Karadağ sınır kapısına doğru yola koyuluyor sınırdaki gümrük işlemlerimizin ardından fotoğraflarını sıkça gördüğümüz Kotor Körfezi’ni takip ederek Perast kasabasına ulaşacağız. Kotorska körfezinde konuşlanmış muazzam bir Orta Çağ köyü olup, aynı zamanda UNESCO koruması altındaki Perast’a geçiyoruz. Sahiline bakan 2 küçük adadan birincisi bir manastır adası ve turistik ziyarete kapalı olan Sveti Djordje yani St. George Adası, diğeri ise insan eliyle 600 yıl önce yapılmış olan Lady of the Rocks (Kayaların Leydisi) adasıdır. Hayran kalacağınız bu güzellikleri resimlemek üzere alacağımız kısa bir fotoğraf molası sonrasında, buradan ayrılıyor ve tarih boyunca coğrafi şartlarından dolayı Osmanlılar tarafından ele geçirilemeyen Kotor'a geçiyoruz. Surlarla çevrili olmasından dolayı Kotor şehrini gezmek ve yürüyüş turumuzu yapmak üzere, büyük seyahat gemilerinin demirlediği muhteşem limanının karşısında görkemle duran deniz kapısından girerek, Silah Meydanını,

Tarihi Saat Kulesini, Utanç Piramidini, Aziz Triphon ve Aziz Nikola Kiliselerini, eski kentin önemli meydan ve malikânelerini göreceğiz. Birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceğiniz ve kendine has lezzetlerini tadabileceğiniz eski şehirdeki gezimizin ardından manzaralarına hayran kaldığımız Adriyatik kıyılarını takip ederek, renkli gece hayatı ile Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva’nın güzel plajlarından geçerek, en gözde turistik destinasyonlarından biri olan bölgede ilerlerken kısa bir fotoğraf molası için St. Stefan Adası’na münhasır bir noktada mola veriyoruz. Sonrasında, kısa bir yolculuk ile kıyısında kurulduğu göl ile aynı adı taşıyan ve Osmanlı ordusunun önemli üslerinden biri olan İşkodra'ya geçiyoruz. Burada bulunan tarihi kaleyi gördükten sonra akşam yemeğimizi alacağımız ve konaklayacağımız İşkodra’daki otelimize yerleşiyoruz.

*Kahvaltı ve Akşam yemeği konakladığımız otelimizde alınacaktır. Fiyata Dahildir! *Öğle Yemeği, gezi esnasında serbestçe yolda alınacak olup fiyata dahil değildir.

3. Gün: İŞKODRA – TİRAN – ELBASAN – ST. NAUM – OHRİ

İşkodra’da otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, 1614’te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920’de Arnavutluk’un başkenti olan Tiran’a ulaşıyoruz. 20.yüzyıl savaşları arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca’nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar’ın dağlık ülkesi Arnavutluk’un bu gözde şehrinde Ethem Bey Camii, Tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve İskender Bey Heykeli ve Meydanı göreceğimiz yerler arasındadır. İtalyan ve Osmanlı kültüründen izler taşıyarak Balkan kültürüyle de harmanlanmış olan Arnavutluk’taki turumuzu tamamlıyor ve Balkanların Osmanlı döneminde kurulan şehirlerinden olan Elbasan’da panoramik turumuzu gerçekleştirerek, Shkumbini Nehri Vadisi boyunca ilerliyor, Arnavutluk sınırına çok yakın bir noktada bulunan ve Ohrid’e 29 km uzaklıktaki gölün doğduğu yer olan anılan Aziz Naum (St. Naum) Manastırına gidiyoruz. 905 yılında inşaası tamamlanan ve Kiril alfabesi ile hiristiyanlığın yaygınlaşmasında çok önemli rol oynayan, kilise, otel ve mezar odasından oluşan komplekse ulaştığımızda çevresindeki doğal güzelliklerden etkileneceğinize eminiz. Harika fotoğraf kareleri aldıktan ve rehberimizin anlatımlarını dinledikten sonra otelimize yerleşiyoruz ve keyifli bir günün ardından yöresel dansları ve müzikleri ile bizlere eşlik edecek olan folklor grubu eşliğinde Makedon gecemize katılıyoruz. Eğlencemizin ardından odalarımıza çekiliyoruz. (Sezon yoğunluğuna göre konaklamamız K.Makedonya’nın Antalya’sı kabul edilen ve Ohri Gölü’nün kıyısına kurulu Struga Beldesinde gerçekleşecektir.)

*Kahvaltı otelimizde alınacak olup, akşam yemeği konakladığımız otelimizde Makedon Folklor gösterileri eşliğinde alınacaktır. Fiyata Dahildir! *Öğle Yemeği, gezi esnasında serbestçe yolda alınacak olup fiyata dahil değildir.

4. Gün: OHRİ – RESNE – MANASTIR (BİTOLA)– KALKANDELEN – ÜSKÜP

Otelimizde kahvaltımızı yapmamızın ardından, dileyen konuklarımız, dünyanın en temiz gölleri arasında yer alan Ohri Gölü’nde tekne turuna katılabilirler. (ekstra) Keyifli tekne turunda “Elveda Rumeli” dizisinde “Kaymakamlık Konağı” olarak kullanılan Ohri Başpiskoposluk Binası, Tito’nun Yazlık Konutunu ve Oteller Bölgesini görme şansına sahip olacaksınız. Keyifle geçen tekne turu sonrasında, şehir gezimize başlıyoruz. Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, Ayasofya Kilisesi, Kiril Alfabesini bulan Kiril ve Methodi kardeşlerinin heykelleri, Asırlık Çınar Ağacı, Ali Paşa Camii, Halvetiye Tekkesi, Bizans dönemi Meryemana Kilisesi, Hacı Turgut Camii görerek gezimizi tamamlıyor ve Türk Çarşısı’nda serbest zaman veriyoruz. Bu esnada meşhur inci takılardan alışverişler yapabilirsiniz. Buradaki gezimizi tamamladıktan sonra Yol güzergâhında Jön Türk Devriminin öncülerinden Niyazi Beyin memleketi olan Resne’ye uğruyoruz. İki göl arasında kalmış şanslı bölge olarak nitelendirilen ve Prespa havzasında yer alan bu güzel kasabayı ziyaret ederek Resneli Niyazi Bey Sarayını görüyoruz. Rehberimizin bizleri bilgilendirmesinden sonra kısa bir yolculuğun ardından Manastır’a hareket ediyoruz. Kısa bir yolculuğun ardından, Osmanlı döneminden sonra Bitola olarak anılan ve Yunanistan’a en yakın bölgede bulunan Manastır’a varıyor ve gezimizin en etkileyici anını yaşayacağımız, Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadiyi ve Atatürk Müzesini (Bitola Müzesi) ziyaret ediyoruz. Ardından Şirok Sokak’ı, Eleni Karinte’nin Evini, o çok bilinen türküye ilham olan “Manastır’ın ortasındaki” havuzu ve çeşmeyi, İshâk Çelebi Camii, Haydar Kadı Camii, Bedesteni yani Türk Çarşısını görüyor ve serbest zaman veriyoruz. Programımızı tamamlayarak, Manastır’dan ayrılıyor, Makedonya’nın üçüncü büyük kenti olan Kalkandelen (Tetovo)’e doğru yola çıkıyoruz. Şar dağlarının eteklerinde kurulu ve Pena Nehri kenarında bulunan kente yani, Kalkandelen’e ulaşıyoruz. Arnavut nüfusunun fazla olduğu bu güzel şehirde panoramik olarak şehir turumuzu yapacak ardından Alaca Camii’ni ziyaret edeceğiz. Mimari tarzı, dönemin Osmanlı camilerinin geleneksel özelliklerini taşır. Kesme taşlarla yapılmış olan cami, dış cephesindeki detaylarla dikkat çeker.

Giriş kapısı ve pencerelerindeki işlemeler, Osmanlı süsleme sanatının güzel örneklerindendir. Caminin iç mekânı da aynı estetik anlayışı yansıtır; zarif mihrap ve minberi, özenle işlenmiş ahşap detayları ve yüksek kubbeli tavanıyla dikkat çeken Camii’yi gezdikten sonra Üsküp’e gidiyor Akşam Yemeğimizi alarak otelimize yerleşiyoruz.

*Kahvaltı ve Akşam yemeği konakladığımız otelimizde alınacaktır. Fiyata Dahildir! *Öğle Yemeği, gezi esnasında serbestçe yolda alınacak olup fiyata dahil değildir.

5. Gün: ÜSKÜP – MATKA KANYONU – PRİŞTİNE – PRİZREN- ÜSKÜP

Otelimizde alacağımız kahvaltıdan sonra, Makedon Coğrafyasının doğasına özgü “Cennet köşe” Matka Kanyonunu gezmek üzere yola koyuluyoruz. Treska Nehri’nin Vardar Nehri ile buluştuğu alanda “Dünyanın en güzel doğa harikası yerleri” listesinde yer alan Matka Kanyonu’na gidiyoruz. Üsküp'e yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan bu doğal güzellik, Vardar Nehri'nin oyarak oluşturduğu derin ve sarp kayalıklar arasında yer alır. Yorgunluğumuzu alacak sakinliği yanında mağaralarıyla ve doğal keşif noktaları sizleri büyüleyecek güzellikte Kanyon’u dileyen misafirlerimiz küçük tekneler eşliğinde de keşfe çıkabileceklerdir. Yüksek kayaların arasında bulunan Matka Kanyonu’nda kuşların cıvıltısı ve suyun kıyıya çarpan hafif çırpınışları eşliğinde gezintimizi tamamladıktan sonra keyifli bir yolculuk ile Kosova’ya gitmek üzere yola koyuluyoruz. İlk durağımız Priştine olacak. Kente varışımızın ardından Panoramik Şehir turumuzda, 19. Yüzyıldan kalma Saat Kulesi, Osmanlıların 15. yüzyılda yaptırdığı Fatih Sultan Mehmet Külliyesi, özgün iç süslemeleri ile 18 yüzyılın önemli eserlerinden Yaşar Paşa Camii’ni görüyoruz. 1389 Kosova Muharebesi sonucu Kosova Ovası'nda şehit edilmiş Osmanlı Padişahı Sultan Murat Hüdavendigar Türbe ve Müze’sini ziyaret ediyor ve daha sonra muhteşem doğa manzaraları eşliğinde ilerleyerek Prizren’e gidiyoruz. Tarihi 15 asır gerilerden gelen bu güzel şehri tanıtan, mimari silüeti ve 5 vakit minarelerinden ezan sesleri yükselen, yol ve dükkân levhalarındaki Türkçe ibareleri ile ilk görüşte Anadolu Osmanlı kenti intibasını veren Prizren’deki gezimizde, Sinan Paşa Camii, Meryemana Kilisesi, Halveti Tekkesi, Mehmet Paşa Camii ve Hamamı ve Taşköprü görülecek yerler arasındadır. Kentin tarihi çarşısında öğle yemeği ve alışveriş için serbest zaman sonrasında, Üsküp’e geri dönüyoruz. Üsküp Kalesi önüne gelerek yürüyüş turumuza başlıyoruz. Sırasıyla Mustafa Paşa Camii, Sulu Han, Murat Paşa Camii, Çifte Hamam, Kapan Hanı, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü gibi Osmanlı yapısı eserlerini görüyor, Eski Türk Çarşısı’nda serbest zaman veriyoruz. Rehberimizin yönlendirme ve tavsiyeleri ile, dileyen misafirlerimiz sevdikleriyle birlikte çarşının bizleri kendisine çok yakın hissettirecek ortamın keyfini çıkarabilirler. Yeniden buluşmamamızın ardından Makedonya Meydanı’nda, Çar Samuil, Jüstinyen, II.Philip, Kraliçe Olympia, B.İskender Heykelleri, Rahibe Teresa Anı Evi’ni gördükten ve fotoğraf molamızı verdikten sonra akşam yemeğimizi alarak konaklayacağımız Üsküp’teki otelimize geçiyoruz.

*Kahvaltı ve Akşam yemeği konakladığımız otelimizde alınacaktır. Fiyata Dahildir! *Öğle Yemeği, gezi esnasında serbestçe yolda alınacak olup fiyata dahil değildir.

6. Gün: ÜSKÜP – BELGRAD
6. Gün: ÜSKÜP – BELGRAD

Kahvaltının ardından, Belgrad kentine doğru yola çıkıyor keyifli bir seyahatin ardından, tarihin izlerini taşıyan taş evler ve tarlaların yeşil örtüleri arasında Sırbistan sınır kapısından ulaşıyoruz. Gümrük-geçiş işlemlerimizi tamamladıktan sonra ilk olarak kent hakkında rehberimizin bilgilendirmeleri eşliğinde, tarih boyunca çeşitli kültürlerin, dinlerin ve medeniyetlerin kesişme noktası olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın ikonik sembolü haline gelmiş olan ve Sava ve Tuna nehirlerinin kavuştuğu noktada yükselen Kale Megdan’ndan (Belgrad Kalesi) başlayarak Saat Kule Kapı ve İstanbul iç ve dış Kapılarını, Tuna Nehri ve Sava Nehirlerinin buluştuğu noktayı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesini, Damat Ali Paşa Türbesini, Askeri Açık Hava Müzesini ve Fransa’ya Şükran Anıtı’nı rehber anlatımları eşliğinde geziyoruz. Gezimizin ardından sokak müzisyenlerinin ezgileri arasında şehrin atmosferinin keyfini çıkarabileceğiniz, tarihi binalar, kafeler ve alış-veriş mağazalarıyla dolu Belgrad’ın en ünlü yaya caddesi olan Knez Mihailova Caddesinde serbest zaman alıyoruz. Dileyen konuklarımız, rehberimizin yönlendirmeleriyle Tuna nehrinde tekne gezintisine katılabilirler. (Fiyata dahil değildir.) Serbestçe geçirdiğimiz keyifli bir zamanın ardından konuklarımızla yeniden bir araya gelerek Akşam yemeğimizi alacağımız ve konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz.

*Akşam yemeği konakladığımız otelimizde alınacaktır. Fiyata_Dahildir! *Öğle Yemeği, gezi esnasında serbestçe yolda alınacak olup fiyata dahil değildir.

7. Gün: BELGRAD – SARAYBOSNA

Kahvaltının ardından, Saraybosna kentine doğru yola çıkıyor keyifli bir seyahatin ardından, tarihin izlerini taşıyan taş evler ve tarlaların yeşil örtüleri arasında Sırbistan-Bosna Hersek sınır kapısına ulaşıyoruz. Gümrük-geçiş

işlemlerimizi tamamladıktan sonra Balkan coğrafyasını dağları ve nehirleri ile süslediği iç açıcı doğal manzaraları eşliğinde Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’ya ulaşıyor ve turumuza başlıyoruz. İki asır boyunca Balkanlar’ın kültür başkentliğini yapmış, 1914’te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand’ın Sırplar tarafından burada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olan Saraybosna, barındırdığı dini çeşitliliği ile Avrupa’nın Kudüs’ü kabul edilir. Kent, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar arasındaki yıkıcı savaşlar sonucu büyük tahribata uğramış olmakla birlikte güzelliğini halen büyük ölçüde korumaktadır. Franz Ferdinand suikastının yaşandığı Latin Köprüsünü otobüsten görerek, Saraybosna’daki yürüyüş turumuza Bosna Savaşında günlerce yanan ve milyonlarca el yazması eserin yok olduğu Eski Kütüphane, Seher Köprüsü, İnat Evi, Hünkâr Camii ile başlıyoruz. Eski kentin Avusturya bölümünde Katolik Kilisesi, Sonsuz Ateş Anıtı, Sinagog gibi eserleri, Türk bölümünde ise Ferhadiye Camii, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Külliyesi gibi eserleri görerek gezimizi tamamlıyoruz. Ardından, Saraybosna’nın sembolü olan Başçarşı’da serbest zaman verdikten sonra otelimize geçiyoruz. Restoran’da veya otelimizde alacağımız akşam yemeği esnasında Boşnak Gecesi eğlencesi ile unutulmaz bir gece yaşıyoruz.

*Kahvaltı otelde alınacak olup, akşam yemeği konakladığımız otelimizde Boşnak Folklorü ve eğlencesi esnasında alınacaktır. Fiyata Dahildir! *Öğle Yemeği, gezi esnasında serbestçe yolda alınacak olup fiyata dahil değildir.

8. Gün: SARAYBOSNA- İZMİR

Balkan gezimizi tamamladığımız ve Saraybosna’daki bu son günümüzde otelimizde kahvaltımzıı aldıktan sonra odalarımızı boşaltıyor ve Hava Limanı transfer saatimize kadar alış-veriş ve gezmek için serbest zaman veriyoruz. Sevdiklerinize hediyelik eşya bakabileceğiniz ve yakınlarınızla oturup kahvelerinizi içebileceğiniz serbest zamanınızın ardından rehberimizle ve aracımızla yeniden buluşarak Hava Limanı’na gidiyor ve gerekli pasaport-chekin işlemlerinden sonra Sun Express Havayolları'na ait saat 13:00’te hareket edecek ve Türkiye’de saatler 15:50’yi gösterdiğinde varacağımız XQ 827 sefer sayılı aktarmasız direkt uçuşumuz ile İzmir’e dönüyor, güzel ve keyifli bir turun ardından yine güzel bir gezi programında buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

*Kahvaltı konakladığımız otelimizde alınacaktır. Fiyata Dahildir!

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Sun Express HY İzmir-Saraybosna-İzmir uçuş biletleri
 • Programda yazılı tur, transfer ve ulaşımlar
 • Fiyata dahil Alperenler Tekkesi-Blagaj turu
 • Fiyata dahil Üsküp-Ochrid şehir turları
 • Fiyata dahil Kosova turu
 • Fiyata dahil Karadağ, Budva-Kotor ve Perast turları
 • Fiyata dahil Manastır, Resne, Kalkandelen ve Aiz Naum Manastırı turları
 • Fiyata dahil Elbasan ve Tiran gezileri
 • Fiyata dahil Matka Kanyonu gezisi
 • Havaalanı vergileri ve hizmetleri bedeli
 • 5 ve 4* otellerde 7 gece konaklama ile 7 sabah kahvaltı ve 7 akşam yemeği
 • Geleneksel Makedon gecesi
 • Geleneksel Boşnak gecesi
 • Tüm konaklama ve ve turist vergileri
 • Tüm şehir giriş ücretleri ve gümrük vergileri
 • Tüm otoban ve otopark ücretleri
 • Türkçe rehberlik ve yerel rehberlik hizmetleri
 • Zorunlu TÜRSAB mesleki sorumluluk sigortası

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Öğle yemekleri ile yemeklerde alınan içecekler
 • Müze, ören yeri ve milli park giriş ücretleri
 • İsteğe bağlı tekne gezileri
 • Her türlü otel extraları
 • Seyahat ve sağlık sigortası (20 Euro), 65 yaş üzeri konuklara surprim uygulanır (30 Euro)

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri: 30 Haziran • 18 Ağustos • 01, 29 Eylül

  Yorumlar


  Balkan ülkeleri turu Hakkındaki Düşünceleriniz

  Ad Soyad

  Tur Hakkındaki Yorumunuz

  Doğrulama Kodu:
  Sayıyı yazın:

  Tur Hakkında Genel Bilgilendirme

  UÇAK BİLETLERİ ve UÇUŞLAR HAKKINDA

  1. Tur tarihinden önce acentamiz tarafından uçuş saatleri ve uçak biletleri rezervasyon numarası bilgisi paylaşılır. Grup rezervasyon olması nedeniyle, biletiniz olmadan da sadece pasaportunuz ile belirtilen saatte ve kontuarda check-in işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

  2. Kayıt esnasında, pasaportta geçen isim, doğum tarihi, pasaport ve kimlik numarasının sisteme girilmesi gerekmektedir. Uçak biletleri bu bilgilere göre kesilmektedir. Hatalı bilgilerden oluşacak uçak bileti iptal veya değişikliklerinin no-show bedeli misafirlere yansıtılır.

  3. Uçuşa Geç kalınması veya kendi gerekçeleriniz koşuluyla alakalı uçağa yetişememiş olmanızdan kaynaklı katılım sağlayamayışınız nedenli durumlarda, otellere ve uçak şirketlerine yapılan ödemelerden dolayı yaşanacak zararlardan acentemiz sorumlu değildir.

  4. Acentemiz havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Paket tura katılacak sayının yeterli olmaması durumunda 7 gün öncesinden tur iptali tüketiciye bildirilir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir.

  TURLAR & OPSİYONEL TURLAR ve ETKİNLİKLER

  1. Programda yazılı olan tüm Şehir ve Kültür Turları fiyata dahildir.

  2. Opsiyonel turlar ve etkinlikler veya tekne gezintileri, en az 15 kişi katılım şartı ile düzenlenmekte olup, katılım zorunluluğu bulunmamaktadır. Yeterli sayı sağlanamadığı takdirde geziler yapılamamakta veya opsiyonel tur / etkinlik fiyatları, içerik, kullanılacak araç katılımcı sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca ekstra turların / etkinliklerin günleri ve saatleri, gidilecek yerlerdeki müze, ören yerlerinin veya mekânın açık/kapalı olma durumlarına ve hava şartlarına göre rehber tarafından değiştirilebilir.

  3. Acente, gerekli gördüğü durumlarda; tur güzergâhını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar.

  4. Yerel otoriteler tarafından veya farklı nedenlerden dolayı gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Acente sorumlu tutulamaz.

  KONAKLAMA

  1. Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’lerden fazla mesafede kullanılabilir.

  2. 3 kişilik odalar, otellerin uygunluğuna göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye sunulan yatak, standart yataklardan küçük olabilir. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak ve 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar, açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için katılımcı 3. kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.

  3. Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında kalan ve fiyatlandırma bölümünde belirtilen yaş grubuna uyan tek (1) çocuk için geçerlidir.

  4. Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde kontinental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir menü ile sunulmakta olup, gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir.

  5. Yaşanası muhtemel aksaklıklar, otel yönetimi tarafından tarafımıza bildirilen teknik sorunlar kaynaklı acentemiz, otellerin kategorisi aynı kalmak şartı ile isimlerini değiştirme hakkını kendilerinde saklı tutar.

  6. Programda konaklamalarımız 5* ve 4* Otellerdedir. Balkanlarda 5* ve 4* bazı Oteller, Türkiye‘deki 4* ve 3* oteller standartlarına denk gelmektedir. Bölge koşulları göz önünde bulundurulmalıdır.

  ULAŞIM ve YEREL ULAŞIM HİZMETLERİ

  1. Yolculuk esnasında Emniyet Kemerlerinizin takılma zorunululuğu bulunmaktadır.0-4 Yaş arası yolcularımız için “araç bebek koltuğu” getirilmesi zorunludur. Kurallara uyulmaması halinde acentemiz uygulanacak Trafik cezalarından veya yaptırımlarından sorumlu tutulamaz.

  2. Seyahat edilecek ülkelerde tedarik edilen Araç koltuk numaraları satın alındığı gibi olsa dahi yön, yer veya konumu farklılık gösterebilmektedir. Mevcut ülkenin araç şartları doğrultunda yerleştirme yapılmaktadır.

  3. Yerel Araç Hizmet sağlayıcıların ulaşım ve transfer hizmetleri için sundukları araçların tamamı Avrupa Birliği kuralları ve koşulları gereği denetlenmektedir. Denetlemeden geçen araçların modellerine ve yaşına bakılmaksızın konforlu ve kusursuz olması halinde hizmet vermektedirler.

  SAAT DİLİMİ

  Balkanlar, Türkiye ile yaz saat diliminde aynı saat diliminde, kış saat diliminde 1 saat geridedir. Örneğin, Kışın Türkiye’de saat 18:30 iken Balkanlar’da 17:30’dur.

  PARA BİRİMLERİ

  Tur esnasında programda bulunan tüm ülkelerde alışveriş ve harcama yapılabilmesi için, Euro bulundurmanız yeterlidir. Yerel para birimi kullanılan bölgelerde Rehber para çevrilmesi konusunda yardımcı olacaktır.

  KIYAFET VE GEREKLİ EŞYALAR

  Yaz sezonunda gidilecekse kolayca giyilip çıkarılabilecek t-shirt, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz. Sonbahar ve Kış döneminde ise, rahat hareket edebileceğiniz ve sizi sıcak tutacak giysiler, şemsiye ve ince bir yağmurluk öneririz.

  KAYIPLAR – RESMİ EVRAK, PASAPORT ve KİMLİK KAYIPLARI

  1. Seyahatiniz süresince konakladığınız otelleri terk ederken, lütfen eşyalarınızı eksiksiz aldığınıza emin olunuz. Unutulan eşyaların bulunma durumlarında Ülkeye ve/veya kişiye ulaştırılması sırasında yapılan masraflar eşya sahibine aittir.

  2. Pasaportunuzun kaybolması yada çalınması halinde Acentemiz yetkilisi/rehberi, diğer seyahat eden misafirlere acentenin taahhüt ettiği üzere Tur Programına devam etmek zorunda olduğundan; kaybın/çalınmanın gerçekleştiği ülkede Pasaport işlemleri, geri dönüş yada tura dahil olma işlemleri ile ilgili tüm organizasyonda kendi sorumluluklarında hareket edeceklerini bilmelidirler. Bu hususta doğabilecek sıkıntı ve sorunlar ile ilgili Acentemiz sorumluluk kabul etmez.

  3. Tur sırasında unutulan,kaybolan,çalınan eşyalardan Acente sorumlu değildir.


  İptal Şartları

  SÖZLEŞME ve İPTAL HK.

  1.  Uçaklı turlarda , tur hareketleri tarihinden 45 gün öncesine kadar koşulsuz iptal hakkı mevcuttur. 45 günü aşam iptallerde (tur hareket tarihine 30 gün kala) uçak bileti ve iade alınamaz, operasyonel harcamalar kesintisi ile kalan miktar iade edilir. Tur hareket tarihine 30 günden az kala yapılan iptallerde iade hakkı yoktur.
  2. Tüm konuklar, yukarıda başlıklarla ayrı ayrı belirtilmiş koşul ve kurallara uymayı kabul ederek turu satın almış sayılırlar. Tur kayıt sözleşmesi ile bir bütündür.

  SEYAHAT SAĞLIK ve İPTAL SİGORTASI

  1. Söz konusu seyahatiniz için acentemiz tarafından yaptırılan sigorta Türk Seyahat Acenteleri Birliği'nin acentelere zorunlu kıldığı mesleki sorumluluk sigortası olup, seyahat ve sağlık açısından sizi güvence altına alacak kapsamda değildir. Her seyahatinizde mutlaka seyahat ve sağlık sigortanızı yaptırmanızı, sizi güvence altına alması için öneririz.
  2. Kendiniz de yaptırabileceğiniz gibi acentemize de poliçesini kestirebileceğinizözel seyahat ve sağlık iptal sigortanızı edinebilirsiniz. Ancak bilinmelidir ki; bu sigorta kayıtsız ve koışulsuz iptalleri kapsamamakta, mücbir sebep gösterilmesi halinde, kronik olmayan ve ani gelişen rahatsızlıklar, kazalar ve 1. dereceden yakının bu olumsuzlukları halinde alınacak raporların ilgili sigorta şirketine sunulup değerlendirilmesi sonucu iptal kapsamında tutulmaktadır. Bu değerlendirmeler ilgili sağlık ve sigorta şirketi sağlık kurumlarınca yapılmakta olup, acentemiz sorumluluk kapsamının dışındadır.

  Vize Bilgileri

  1. T.C. pasaportlarının hiç bir türüne vize gerekmemektedir
  2. ,Seyahat bitiş tarihimden itibaren 6 ay geçerli ve 10 yıldan eski olmayan, hasarsız pasaportunuzun olması gerekmektedir. Aksi durumda, ülke pasaport polisleri tarafındanülkeye kabul edilmeme durumu ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda acentemiz sorumluk almaz. Ülkelerin talepleri olan pasaport geçerlilik süresi bilgilerine T.C. Dışişleri Bakanlığı resmi web sayfasından ulaşabilirsiniz.
  3. Tur tarihleri süresince iki ülke arasındavizesiz, pasaport ile geçiş izni protokolünde değişiklik olması halinde acentemiz programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.